The number of hours per week that the television is turned on is determined for
ID: 3329393 • Letter: T
Question
The number of hours per week that the television is turned on is determined for each family in a sample. The mean of the data is 30 hours and the median is 26.2 hours. Twenty-four of the families in the sample turned on the television for 15 hours or less for the week. The 11h percentile of the data is 15 hours. Step 3 of 5: Based on the given information, determine if the following statement is true or false Approximately 109 families turned on their televisions for less than 26.2 hours Answer 2 Points Keypad True FalseExplanation / Answer
Okay - this is a tricky question because there's a lot of irrelevant data. If you want to find out how many families are in the sample, the mean and median don't help here. But knowing that 24 families watched for less than 15 hours, and 15 hours is the 11th percentile gives you an approximate sample size.
11% * x = 24
x = 24 / 11% ~= 218 families
So, there are 218 families in total.
Statement is true
Median = 50%
50% of 218 = 109