Mimi joined the UMUC basketball team in spring 2017. On average, she is able to
ID: 3330508 • Letter: M
Question
Mimi joined the UMUC basketball team in spring 2017. On average, she is able to score 30% of the field goals. Assume she tries 15 field goals in a game.
(a) Let X be the number if field goals that Mimi scores in the game. As we know, the distribution of X is a binomial probability distribution. What is the number of trials (n), probability of successes (p) and probability of failures (q), respectively?
(b) Find the probability that Mimi scores at least 3 of the 15 field goals (round to the nearest 3 decimal places)
Please show work
Explanation / Answer
a) n = 15
p = 0.3
q = 1 - p = 1 - 0.3 = 0.7
b) P(X > 3) = 1 - [P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2)]
= 1 - [15C0 * 0.30 * 0.715 + 15C1 * 0.31 * 0.714 + 15C2 * 0.32 * 0.713 ]
= 1 - 0.127
= 0.873