Question
Census data are often used to obtain probability distributions for various random variables. Census data for families in a particular state with a that 24% of these families have no children, 20 y have one dil where x represents the number of children per family for this income group. (Give your answers correct to two p(0 children)-L P(1 child) 2 children)- 30% have two children, and 26% have three children. From this information, construct the probability di combined income of $50,000 or more show P(3 children)
Explanation / Answer
Following is the answer to your question
P(0 children) =0.24
P(1 child) = 0.2
P(2 children) = 0.3
P(3 children) = 0.26