Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A recent census of employees at a large automotive company showed that 30% of th

ID: 3337828 • Letter: A

Question

A recent census of employees at a large automotive company showed that 30% of the assembly line workers were extremely bored with their job. The management of the company arranged for a consulting firm to come and offer a program to reduce on-the -job boredom. After two months of the program, a random sample of 13 workers was selected to help evaluate its impact.

a) What probability distribution describes the number of workers being bored with their jobs?

Name:

Parameters:

b) Find the mean and standard deviation of the number of workers being bored with their jobs?

Mean:

Standard deviation:

Explanation / Answer

Since there are only two outcomes - the assembly line workers are extremely bored or not, the distribution is binomial distribution.

Parameters are number of workers n = 13 and probability p = 0.3

1 - p = 1 - 0.3 = 0.7

Mean = n*p = 13 * 0.3 = 3.9

Standard deviation = (np(1-p))

= (3.9*0.7)

= 2.73

= 1.6523.