Chapter P, Section 5, Exercise 164 Random Samples of College Degree Proportions
ID: 3340330 • Letter: C
Question
Chapter P, Section 5, Exercise 164 Random Samples of College Degree Proportions The distribution of sample proportions of US adults with a college degree for random often will such samples have a proportion, P, that is more than 0.345 Round your answer to one decimal place. samples of size n 500 is N (0.325, 0.021). How of samples of 500 US adults will contain more than 345% with at least a bachelor's degree. the absolute tolerance is +-0.1 By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor Question Attemptsz 1 of S used sAVE FOR LATER arch ctriExplanation / Answer
NORMAL DISTRIBUTION
the PDF of normal distribution is = 1/ * 2 * e ^ -(x-u)^2/ 2^2
standard normal distribution is a normal distribution with a,
mean of 0,
standard deviation of 1
equation of the normal curve is ( Z )= x - u / sd/sqrt(n) ~ N(0,1)
proportion ( p ) = 0.325
standard Deviation ( sd )= sqrt(PQ/n) = sqrt(0.325*0.675/500)
=0.0209
P(X > 0.345) = (0.345-0.325)/0.0209
= 0.02/0.0209 = 0.9569
= P ( Z >0.957) From Standard Normal Table
= 0.1693
16.93% of samples of 500 US adults will contain more than 34.5% with atleast a bachelor degree