Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Check My Work (g remaining) eBook According to the National Association of Colle

ID: 3340352 • Letter: C

Question

Check My Work (g remaining) eBook According to the National Association of Colleges and Employers, the average starting salary for new college graduates in health sdiences is $51,541. The average starting sallary for new colleg raduates in business is $53,901 (National Association of Colleges and Employers website, January 5, 2015). Assume that starting salaries are normally distributed and that the standard deviation for starting salaries for new college graduates in health sciences is $11,000. Assume that the standard deviation for starting salaries for new college graduates in business is $15,000 Use Table 1 in Appendix B. a. What ist That's Incorrect ollege graduate in business will earn a starting salary of at least $65,000 (to 4 decimals)? (Round z value to 2 decimal places.) b. What is the probability that a new college graduate in health sciences will earn a starting salary of at least $65,000 (to 4 decimals)? (Round z value to 2 decimal places.) c. What is the probuability that a new college graduate in health sciences will carn a starting salary less than $40,000 (to 4 decimals)? (Round z value to 2 decimal places.) d How much would a new college graduate in business have to earn in order to have a starting salary higher than 99% of all starting salaries of new college graduates in the health sciences the nearest whole number)? Hide Feedhack Incorreet da) 11/1/2 ere to search

Explanation / Answer

a)P(X>65000)=1-P(X<65000)=1-P(Z<(65000-53901)/15000)=1-P(Z<0.74)=1-0.7704 =0.2296

b)

P(X>65000)=1-P(X<65000)=1-P(Z<(65000-51541)/11000)=1-P(Z<1.22)=1-0.8888 =0.1112

c)

P(X<40000)=P(Z<(40000-51541)/11000)=P(Z<-1.05)=0.1469

d)

for 99 percentile z=2.33

hence salary =53901+2.33*15000=88851