Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The number of annual claims per policy at a health insurance company has a norma

ID: 3357859 • Letter: T

Question

The number of annual claims per policy at a health insurance company has a normal distribution with mean $1200 and standard deviation $250. Patrick has a health insurance policy with the company, which has an annual deductible of $700. This means that if Patrick’s claims in one year are less than $700, then he pays the bill and the company pays nothing, but if his claims are over $700, then he pays $700 and the company pays the rest. What is the probability that the company will not pay anything net year against Patrick’s policy?

Explanation / Answer

The company will not pay anything if Patrick's claims are less than or equal to $700.

Mean = 1200 = 250

=> P(x <= 700)

= P(z <= ((700 - 1200) / 250))

= P(z <= -2)

= 0.0228.