QUESTION 2 20 points Save Aco puter chip company concluded that 76.2% of the ite
ID: 3358556 • Letter: Q
Question
QUESTION 2 20 points Save Aco puter chip company concluded that 76.2% of the items produced by one of its processes are good and non-defective. For a sample of 12 items frorn that process, what is the probability that: 7 are non-defective? .0088 .9722 QUESTION 3 Acomputer chip company concluded that 76.2% of the items poduced by one of its processes are good and non-defective. For a sample of 12 iterns from that process, what is the probability that: 0599 QUESTION 4 A computer chip company concluded that 76.2% of the items produced by one of its are good and non-defective. For a sample of 12 at least 4 areExplanation / Answer
2)
X ~ Binomial(12,0.762) where n = 12 , p = 0.762
Binomial probability distribution is
p(x ) = nCx px (1-p)n-x
p( x = 7) = 12C7 0.7627 0.2385
= 0.0902
3)
p( x >= 7) = p( x = 7) + p (x = 8) + p( x =9) + p( x =10) + p( x=11) + p( x =12)
= 12C7 0.7627 0.2385 +12C8 0.7628 0.2384 +12C9 0.7629 0.2383 +12C10 0.76210 0.2382 +12C11 0.76211 0.238
+ 12C7 0.76212 0.2380
= 0.9563