Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A polling organization conducted a survey using a random sample. The organizatio

ID: 3359183 • Letter: A

Question

A polling organization conducted a survey using a random sample. The organization reported that 34% of the people thought that the government should raise the income tax and that the margin of error was 3%, which of the following is the most reasonable interpretation of this report? Precisely 34% of the population think that the income tax should be raised. 3% of those who were surveyed did not respond. Between 31% and 37% of those who were surveyed thought that the income tax should not be raised 3% of the population think that the income tax should not be raised. Between 31% and 37% of the population think that the income tax should be raised

Explanation / Answer

1)between 31% and 37% of the population think that the income tax should be raised

2)

there is 13 spade card and 3 othere then spade aces therefore total favourable card =13+3=16

hence probability of winning =16/52=4/13

3)

total number of games =24+32=56

hence ratio =32/56=4:7