Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A random variable follows the continuous uniform distribution between 20 and 120

ID: 3359816 • Letter: A

Question

A random variable follows the continuous uniform distribution between 20 and 120. a) Calculate the probability below for the distribution P(30 sXs 110) b) What are the mean and standard deviation of this distribution? a) P(30s x 110)- (Type an integer or decimal rounded to three decimal places as needed.) b) The mean of this distribution is Type an integer or decimal rounded to two decimal places.as needed.) The standard deviation of this distribution is (Type an integer or decimal rounded to two decimal places as needed.) Enter your answer in each of the answer boxes. Chapter 1 Post-Test Se

Explanation / Answer

a = 20 b = 120

b - a = 120 - 20 = 100

a) P(30 <= x <= 110)

= (110 - 30) / 100

= 80 / 100

= 0.800.

b) Mean = (a + b) / 2

= (20 + 120) / 2

= 140 / 2

= 70.00.

c) Standard deviation

= ((120 - 20)2 / 12)

= (100) / 12

= 28.87.