Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please I need help with these 4 questions 1. According to the Internal Revenue S

ID: 3360688 • Letter: P

Question

Please I need help with these 4 questions

1. According to the Internal Revenue Service, the mean tax refund for a particular year was $2708. Assume that the standard deviation is $650 and that the amounts refunded follow a normal distribution.

What percent of refunds are between $3000 and 3500?

47.78%

64.61%

46.43%

21.51%

2.

According to the Internal Revenue Service, the mean tax refund for a particular year was $2708. Assume that the standard deviation is $650 and that the amounts refunded follow a normal distribution.

What percent of refunds are less than $3000?

32.66%

78.93%

51.53%

67.34%

3.

According to the Internal Revenue Service, the mean tax refund for a particular year was $2708. Assume that the standard deviation is $650 and that the amounts refunded follow a normal distribution.

What percent of refunds are less than $3500?

94.51%

88.85%

68.35%

34.90%

4.

According to the Internal Revenue Service, the mean tax refund for a particular year was $2708. Assume that the standard deviation is $650 and that the amounts refunded follow a normal distribution.

What percent of refunds are between $2500 and $3500?

29.33%

51.40%

49.77%

75.19%

47.78%

64.61%

46.43%

21.51%

2.

According to the Internal Revenue Service, the mean tax refund for a particular year was $2708. Assume that the standard deviation is $650 and that the amounts refunded follow a normal distribution.

What percent of refunds are less than $3000?

32.66%

78.93%

51.53%

67.34%

3.

According to the Internal Revenue Service, the mean tax refund for a particular year was $2708. Assume that the standard deviation is $650 and that the amounts refunded follow a normal distribution.

What percent of refunds are less than $3500?

94.51%

88.85%

68.35%

34.90%

4.

According to the Internal Revenue Service, the mean tax refund for a particular year was $2708. Assume that the standard deviation is $650 and that the amounts refunded follow a normal distribution.

What percent of refunds are between $2500 and $3500?

29.33%

51.40%

49.77%

75.19%

Explanation / Answer

Mean = $2708

Standard deviation = $650

P(X < A) = P(Z < (A - mean)/standard deviation)

1) P(3000 < X < 3500) = P(X < 3500) - P(X < 3000)

= P(Z < (3500 - 2708)/650) - P(Z < (3000 - 2708)/650)

= P(Z < 1.22) - P(Z < 0.45)

= 0.8888 - 0.6736

= 0.2152

= 21.51%

2) P(X < 3000) = 0.6736

= 67.34%

3) P(X < 3500) = 0.8888

= 88.85%

4) P(2500 < X < 3500) = P(X < 3500) - P(X < 2500)

= P(Z < (3500 - 2708)/650) - P(Z < (2500 - 2708)/650)

= P(Z < 1.22) - P(Z < -0.32)

= 0.8888 - 0.3745

= 0.5143

= 51.40%