Question
This Question: 1 pt This Test: 15 pts possible Suppose there is 2 parson aged 25 years or oldor is male and smokes? Wold i The probabäity thet a randomy salscted person agod 25 years or older s make and Would it be unususl? 7 g% probabny tet a randomly seeded person 8ged 25 yors or older is Holp solocted person agod 25 years or olider is mle, ghon thest he or she smokes. What is the probabity trat a randomly salaced smokor inaction tarn a366% it be unusual to randomly select a person agod 25 years or oider who is mais and anka is(Round thise decmal picas ys needed i O No O Yes
Explanation / Answer
Solution:
Let E be the event that randomly selected person is smoker, P(E) = 0.279
Let F be the event that randomly selected person is female, P(F|E) = 0.266
P(E F) = P( F|E) * P(E) = 0.266 * 0.279 = 0.074214
This probability is smaller than 0.05, hence it will be unusual to find such a person.