I seen this question on another Chegg answer but was not sure if the answer was
ID: 3361715 • Letter: I
Question
I seen this question on another Chegg answer but was not sure if the answer was correct or not
About 10% of users do not close Windows properly. Suppose that Windows is installed in a public library that is used by random people in a random order: (Hint: you can answer these questions by applying one of the distributions that you learned this week.) 1. On the average, how many users of this computer do not close Windows properly before someone does close it properly? 2. Suppose that in one day, 25 users make use of Windows. How many users are expected to have closed Windows properly? How many of them are expected to not close Windows properly?Explanation / Answer
1)here probability that a person closes window properly =1-0.9
therefore from geometric distribution expected number of people required to close a window properly =1/p
=1/0.9 =1.1111
hence average number of people who do not close who do not close window properly before somebody else does
=1.1111-1 =0.1111
b)from binomial distribution expected number of users expected to close window properly =np =25*0.9=22.5
and expected number of users who are not expected to close window properly =25*0.1 =2.5