Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A. Redo question 7, but assume that the standard deviation is not known and that

ID: 3361878 • Letter: A

Question

A. Redo question 7, but assume that the standard deviation is not known and that3 lb represents the sample standard deviation. The level of significance is 5%.

B. An auditor is interested in the mean value of a company’s accounts receivable.He randomly samples 200 accounts receivable and finds that the mean accounts receivable is $231. From past experience, he knows that the standard deviationis $25. Use a 0.01 level of significance to test whether the population mean accounts receivable is different from $200.

C. An investment adviser is interested in determining whether a retirement community represents a potential clientele base. Of the 2,000 residents, he randomly samples 100 individuals and finds their mean wealth to be $525,000 with a sample standard deviation of $52,000. Use a 0.10 level of significance to test the hypothesis that the mean wealth is greater than $500,000.

Explanation / Answer

HEre For A part some other data is required so i am doing part (b) and part(c)

Part(b) H0 : = $ 200

Ha : $ 200

Here sample size = 200

sample mean x = $ 231

population standard deviation = $ 25

standard error of the mean = 25/ sqrt(200) = $ 1.7678

Test statistic

Z = ($ 231 - $ 200)/ 1.7678 = 17.54

Here For alpha = 0.01 , Zcritical = 2.575

Z >  Zcritical so we shall reject the null hypothesis and can conclude that population mean accounts receivable different from $ 200.

(c) H0 : = $ 5,00,000

Ha : >  $ 5,00,000

Here sample size = 100

sample mean x = $ 5,25,000

population standard deviation = $ 52,000

standard error of the mean = 52000/ sqrt(100) = $ 5200

Test statistic

Z = (525000 - 500000)/ 5200 = 4.8077

Here at alpha = 0.10 level critical value Zcritical = 1.645

Here, Z >  Zcritical so we shall reject the null hypothesis and can conclude that the mean wealth is greater than $500,000.