Chapter 6, Section 1-CI, Exercise 038 the absolute tolerance is +/-2 LINK TO TEX
ID: 3363436 • Letter: C
Question
Chapter 6, Section 1-CI, Exercise 038
the absolute tolerance is +/-2
LINK TO TEXT
SAVE FOR LATER
SUBMIT ANSWER
Chapter 6, Section 1-CI, Exercise 038
What Proportion Favor a Gun Control Law?
A survey is planned to estimate the proportion of voters who support a proposed gun control law. The estimate should be within a margin of error of ±5% with 99% confidence, and we do not have any prior knowledge about the proportion who might support the law. How many people need to be included in the sample?
Round your answer up to the nearest integer.
sample size =
the absolute tolerance is +/-2
LINK TO TEXT
Question Attempts: 0 of 4 usedSAVE FOR LATER
SUBMIT ANSWER
Explanation / Answer
Compute Sample Size ( n ) = n=(Z/E)^2*p*(1-p)
Z a/2 at 0.01 is = 2.576
Sample Proportion = 0.5
ME = 0.05
n = ( 2.576 / 0.05 )^2 * 0.5*0.5
= 663.5776 ~ 664