Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Complete the following question using Excel. A large company gives each of its e

ID: 3365903 • Letter: C

Question

Complete the following question using Excel.

A large company gives each of its employees an aptitude test. The scores on the test are normally distributed with a mean of 77 and a standard deviation of 14. A sample of 24 employees is taken.

Is the distribution of the sample means normal? Enter "yes" or "no" in blank #1.

In blank #2 enter the probability that the test score for a randomly selected employee is between 75 and 79. (Round your answer to 4 decimal places and enter your answer as 0.1234 not .1234.)

In blank #3 enter the probability that the average test score in the sample is less than 78.93. (Round your answer to 4 decimal places and enter your answer as 0.1234 not .1234.)

In blank #4 enter the probability that the average test score in the sample is at least 80.25. (Round your answer to 4 decimal places and enter your answer as 0.1234 not .1234.)

In blank #5 enter the probability that the average test score in the sample is between 73.65 and 81.65. (Round your answer to 4 decimal places and enter your answer as 0.1234 not .1234.)

Explanation / Answer

Is the distribution of the sample means normal? Enter "yes" or "no" in blank #1.

Ans = yes

In blank #2 enter the probability that the test score for a randomly selected employee is between 75 and 79

Z = (X - 77)/14

P(75 <X< 79)

= P(-0.1429 < Z< 0.1429)

= 0.11359 = 0.1136

In blank #3 enter the probability that the average test score in the sample is less than 78.93.

sd(Xbar) = 14/sqrt(24) = 2.85773

P(Xbar < 78.93)= P(Z < 0.675359) = 0.750276 = 0.7503

In blank #4 enter the probability that the average test score in the sample is at least 80.25.

P(Xbar > 80.25)

= P(Z > 1.137263) = 0.127714 = 0.1277

In blank #5 enter the probability that the average test score in the sample is between 73.65 and 81.65.

P(73.65 <Xbar< 81.65)

= P(-1.17226 <Z< 1.627161)

= 0.8276