Submit Test This Question: 3 pts 2 of 24 (2 This Test: 41 pts possib A safety li
ID: 3370673 • Letter: S
Question
Submit Test This Question: 3 pts 2 of 24 (2 This Test: 41 pts possib A safety light is designed so a. Find the probability that an individual time is greater than 5.00 s b. Find the probability that the mean for 70 randomly selected times is greater than 5.00 s c. Given that the distributed with a mean of 4.00 s and a standard deviation of 0.60 s light is intended to help people see an obstruction, which result is more relevant for assessing the safety of the light? b. The probability is approximately [ c. Choose the correct answer below (Round to four decimal places as needed ) O A. Part (a) is more significant because the average time for a sample is important O B. Part (b) is more significant because the times of a single strobe is important O C. Part (a) is more significant because the times of a single strobe is important O D. Part (b) is more significant because the average time for a sample is importantExplanation / Answer
Solution:- Given mean = 4.00, standard deviation = 0.6
a. P(X > 5.00) = P(Z > (5-4)/0.6)
= P(Z > 1.6667)
= 0.0475
b. for n = 70
P(X > 5.00) = P(Z > (5-4)/(0.6/sqrt(70))
= P(Z > 13.9443)
= 0.
c. option A.