Assuming that the heights of college women are normally distributed with mean 66
ID: 3370936 • Letter: A
Question
Assuming that the heights of college women are normally distributed with mean 66 inches and standard deviation 2.8 inches, answer the following questions. (Hint: Use the figure below with mean ? and standard deviation ?.) normalily the follwing questins. cint Area Under a Normal Curve 2.35% 13.5% | 34% | 34% | 13.5% 2.35% ? 68% 9 5% 99.7% -? (a) What percentage of women are taller than 66 inches? (b) What percentage of women are shorter than 66 inches? (c) What percentage of women are between 63.2 inches and 68.8 inches? (d) What percentage of women are between 60.4 and 71.6 inches?Explanation / Answer
(a) Percentage of women taller than 66 inches = 34+13.5+2.35 = 50%(approximately 50 but half of the entire women will be taller than mean, so the answer will be 50%).
(b) Percentage of women shorter than 66 inches = 50% because half of the entire women will be shorter than mean, so the answer will be 50%.
(c) Percentage of women between 63.2 and 68.8 = 66-2.8 and 66+2.8 = 34%+34% = 68%
(d) Percentage of women between 60.4 and 71.6 = 66-(2*2.8) and 66+(2*2.8) = (34+13.5)%+(34+13.5)% = 95%