Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

McGraw-Hill Education C × McGraw-Hill Connect Ma ctmath.com/alekscgi/x/lsl.exe/1

ID: 3371630 • Letter: M

Question

McGraw-Hill Education C × McGraw-Hill Connect Ma ctmath.com/alekscgi/x/lsl.exe/1o u-lgNslkr7j8P3jH-lvdUZhcvzFZxnt TyVqmDkUqnz9j1d0AwA MAT Exam #2 Previous 21 22 23 24 Next Question 25 of 25 (4 points) View problem in a pop-up It has been reported that 80% of federal government employees use e-mail. If a sample of 170 federal government employees is selected, find the mean, variance, and standard deviation of the number who use e-mail. Round your answers to three decimal places. Source: USA TODAY Part 1 out of 2 Find the mean. Mean: H

Explanation / Answer

solution:-
given n = 170 , p = 0.80 , q = 0.20

mean = n * p = 170 * 0.80 = 136

variance = n*p*q = 170 * 0.80 * 0.20 = 27.2

standard deviation = sqrt(n*p*q) = sqrt(170 * 0.80 * 0.20) = 5.215