Suppose that A and B are two independent events with P(A)=0.2 and P(B)=0.4. P(A
ID: 3374909 • Letter: S
Question
Suppose that A and B are two independent events with P(A)=0.2 and P(B)=0.4. P(A or B) is
There is a 0.20 chance that a college student will go to a graduate school. If s|he goes to a graduate school with probability 0.7, s|he will have the life style that s|he wants. If s|he does not go to a graduate school, her|his chance is 0.4.
The probability tree that describes this problem is
A
B
C
D
Event A occurs with probability 0.8. The probability that event B occurs given that A occurs is 0.5. The probability that both A and B occur is
0.08Explanation / Answer
since A and B are two independent events
P(A and B)=P(A)*P(B)
P(A or B)=P(A)+P(B)-P(A).P(B)
=0.2+0.4-0.2*0.4
=0.52
ANSWER:0.52
Solution2:
P(A)=0.8
P(B/A)=0.5
P(A and B)=P(B//A)*P(A)--- by definition of conditional probability
=0.5*0.8
=0.4
The probability that both A and B occur is 0.4