A presidential candidate\'s aide estimates that, among all college students, the
ID: 3375787 • Letter: A
Question
A presidential candidate's aide estimates that, among all college students, the proportion p who intend to vote in the upcoming election is at least 70%. If 145 out of a random sample of 235 college students expressed an intent to vote, can we reject the aide's estimate at the 0.05 level of significance? Perform a one-tailed test. Then fill in the table below. Carry your intermediate computations to at least three decimal places and round your answers as specified in the table. (If necessary, consult a list of formulas.) The null hypothesis: ?:[] The alternative hypothesis:,D The type of test statistic: The value of the test statistic: n.Explanation / Answer
p(hat)= 145/235=0.6170
n= 235
H0: P= 0.7
H1: P> 0.7 ……….. Right tail test
alpha= 0.05
Test Statictics
Z= (p(hat)-P)/sqrt(P*Q/n)
=(0.6170-0.7)/sqrt(0.7*0.3/235)
= -2.7758
P-value=1-P(Z<-2.7758)= 0.9974
rounded p-value= 0.9974
Decision making
P-value >Alpha Fail to Reject H0
0.9974 >0.05 ........Fail to Reject H0 .......NO
if you have any doubt ask in comment give thumbs up if you like the work.