In 15 packages of \"Doggy Meat Snacks\" there were 48 lamb snacks. The total num
ID: 3392207 • Letter: I
Question
In 15 packages of "Doggy Meat Snacks" there were 48 lamb snacks. The total number of snacks in the 15 bags was 120. We wish to calculate a 90% confidence interval for the population proportion of lamb snacks. Which distribution should you use for this problem? The sample proportion is The critical value z_crit of the standard normal distribution for the 90% confidence interval is The standard error for p is The error bound for the proportion (EBP) is The confidence interval is given by (L, U), whereExplanation / Answer
a)
We use a normal distribution for this problem.
********************
b)
There are a total of 48 lamb snacks out of 120 snacks.
Thus,
p^ = 48/120 = 0.4 [ANSWER]
************************
c)
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.05
Thus, z(alpha/2) = 1.645 [ANSWER]
*************************
d)
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.04472136 [ANSWER]
******************************
e)
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.073566636 [ANSWER]
***********************
f)
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.326433364 [ANSWER]
upper bound = p^ + z(alpha/2) * sp = 0.473566636 [ANSWER]