Problem 13-9 steady rate of 330 per day. The cost to prepare the equipment for p
ID: 347269 • Letter: P
Question
Problem 13-9 steady rate of 330 per day. The cost to prepare the equipment for producing hot dogs is $62 Annual holding costs are 47 cents per hot dog. The factory operates 297 days a year. a. Find the optimal run size. (Do not round intermediate colculations. Round you Optimal run size r answer to the nearest whole number.) number of runs per year. (Round your answer to the nearest whole number.) Number of runs c. Find the length (in days) of a run. (Round your answer to the nearest whole number.) Run length (in days)Explanation / Answer
p=5000 per day; u=330 per day; S=$62; H=$0.47 per hot dog; Tyear=297 days
D= 330*297 =98010
Answer A:- Optimal run size =Q= (2DS/H)* p/(p-u)= (2*98010*62/0.47)* 5000/(5000-330)
Optimal run size =Q= 5085.07*1.0347
Optimal run size =Q= 5262
Answer B:- Cycle Run =Q/u =5262/330 =15.95=16
Answer C:-Run time = Q/p= 5262/5000 = 1.0524=1
PLEASE RATE THE ANSWER AS THUMBS UP. THANKS A LOT.