A painting company has determined that for every 115 squarefeet of wall space, 1
ID: 3608824 • Letter: A
Question
A painting company has determined that for every 115 squarefeet of wall space, 1 gallon of paint and 2 hours of labor will berequired. The company charges $34.00 per hour of labor. Write aprogram using functions that allows the user to enter the number ofrooms that are to be painted and the price of paint per gallon.Also enter the square feet of wall space for each room.You must use 6 functions whose prototypes are as follows: int numRooms () int numGals (float area) float paintPrice () float wallArea () float laborHrs (float) void displayCost (int gallons, float paintPrice, floatlaborHrs) You are to use the following input values: 1. Number of Rooms = 3 2. Price of paint per gallon = $22.50 3. Square feet Room-1 = 180 Room-2 = 144 Room-3 = 300 The output for the program is to: The number of gallons of paintrequired---- 6 The hours of laborrequired---------------- 5.426 Total cost ofpaint------------------------- $135.00 Total cost ofLabor----------------------- $ Total cost ofjob-------------------------- $ A painting company has determined that for every 115 squarefeet of wall space, 1 gallon of paint and 2 hours of labor will berequired. The company charges $34.00 per hour of labor. Write aprogram using functions that allows the user to enter the number ofrooms that are to be painted and the price of paint per gallon.Also enter the square feet of wall space for each room.
You must use 6 functions whose prototypes are as follows: int numRooms () int numGals (float area) float paintPrice () float wallArea () float laborHrs (float) void displayCost (int gallons, float paintPrice, floatlaborHrs) You are to use the following input values: 1. Number of Rooms = 3 2. Price of paint per gallon = $22.50 3. Square feet Room-1 = 180 Room-2 = 144 Room-3 = 300 The output for the program is to: The number of gallons of paintrequired---- 6 The hours of laborrequired---------------- 5.426 Total cost ofpaint------------------------- $135.00 Total cost ofLabor----------------------- $ Total cost ofjob-------------------------- $