Chapters 11 and 12 - due before 11:59 pm on Sunday November 19th 00:00 Time Left
ID: 367302 • Letter: C
Question
Chapters 11 and 12 - due before 11:59 pm on Sunday November 19th 00:00 Time Left:1:33:30 Arif Balhareth: Attempt 1 Question 5 (2.5 points) The campus bookstore sells 4,000 sets of graduation regalia each year. Placing an order from their supplier costs $25 regardless of order quantity, so they usually place a large order (a half years supply) at a time. It costs $5 per year to hold a cap and gown in inventory, primarily insurance costs for the highly flammable material. What is their optimal order quantity? A) 1,000 B) 150 C) 2.000 e D) 200 5a Question 6 ias pointsEExplanation / Answer
Q. Annual demand A: 4000 units
Ordering Cost ( Co): $25/ order.
Carrying Cost (CI) : $5
So, EOQ ( Q )= 2 *A*Co CI
= 2*4000* 25 5
= 40000
So, optimum order quantity = 200 units
Ans. (D)