Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following table. (1)Complete a row for the risk of a malicious insi

ID: 3710923 • Letter: C

Question

Consider the following table. (1)Complete a row for the risk of a malicious insider breach with a 10% chance. Assume all other missing data.(1) risk of virus inflection of the employee laptops a 34% chance. Assume all other missing data .

Estimated probability Estimated Probability x Assessment Relative of such cost of a cost of currentpriority protection fixed Poor Business objective an event successful expected level of threatened to be Risk occurring attack cost Distributed 24/7 operation of a denial-of retail Web site service attack 40% 8500,000 8200,000

Explanation / Answer

Risk Business Objective threatened Estimated Probability of such an event occuring Estimated cost of a successful attack Probability * Cost = Expected Cost Assessment of current level of protection Relative Priority to be fixed Malicious Insider Breach May leak personal information like bank account details 10% = 0.1 (given) $500,000 (suppose) 0.1 * 500,000 = $50,000 Poor 1 Virus inflection May corrupt important employee files 34% = 0.34 $750,000 0.34 * 750,000 = $255,000 Poor 1