Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume that we make an enhancement to a computer that improves some mode of exec

ID: 3713973 • Letter: A

Question

Assume that we make an enhancement to a computer that improves some mode of execution by a factor of 10. Enhanced mode is used 70% of the time, measured as a percentage of the execution time when the enhanced mode is in use. Recall that Amdahl’s Law depends on the fraction of the original, unenhanced execution time that could make use of the enhanced mode. Thus, we cannot directly use this 70% measurement to compute speedup with Amdahl’s Law.

a. What is the speedup we have obtained from fast mode?
b. What percentage of the original execution time has been converted to fast mode?

Explanation / Answer

a.) Speedup = 1/(0.3 + 0.7/10) = 1/0.37 = 2.70

b.) As per my understanding, 70% of original execution time has been converted to fast mode.