8, -C&A; has on average $6000 in inventory and its daily sales are $200. What is
ID: 377150 • Letter: 8
Question
8, -C&A; has on average $6000 in inventory and its daily sales are $200. What is its days- of-supply? A. 1,200,000 B. 600 C. 200 D. 30 9 -C&A; has on average $6000 in inventory and its daily sales are $200. What are C&A;'s weekly inventory turns (assuming demand occurs seven days a week)? A. 85.7 B. 28.6 C. .23 D. 0.3 inventory. Higher turns means 10. -Higher days of supply means nventory A. more, more B. more, less C, less, more D. less, less 11. -C&A; holds on average $20,000 in inventory throughout the year. Its cost of goods sold is $250,000. What is C&A;'s inventory turns? A. 1.6 per year B. 12.5 per year C. 20 per year D. Cannot be determined 12. Company A provides corn to Company B to make into corn syrup. Company B sels its corn syrup to Company C, who makes ice cream for sale at Company D. Company C is a in the supply chain of ice cream A. retailer B. tier 1 supplier C. manufacturer 13. The four key costs associated with a supply chain include all of the following EXCEPT A. lead time. B. transportation C. labor D. procurementExplanation / Answer
Q8) Average inventory value = 6000 $
Daily sales = 200 $
Days of supply = Average inventory/Daily sales = 6000/200 = 30
Answer is D
Q9) Weekly inventory turns = (Net sales/Average inventory)*7 = (200/6000)*7 = 0.23
Answer is C
Q10) Higher days of supply means more inventory, higher turns means less inventory
Answer is C
Q11) Average inventory = 20000 $
COGS = 250000 $
Inventory turns = 250000/20000 = 12.5 per year
Q12) Company C is C) manufacturer in the supply chain
Q13) Answer is A) Lead Time
Lead Time is the time taken for the specific supply chain operation and is not associated to any costs.