Cezto. Problem 13-16 The McDonald\'s fast-food restaurant on campus sells an ave
ID: 377460 • Letter: C
Question
Cezto. Problem 13-16 The McDonald's fast-food restaurant on campus sells an average of 14,400 quarter-pound hamburgers each week. Hamburger patties are resupplied twice a week, and on average the store has 435 pounds of hamburger in stock. Assume that the hamburger patties cost $1 a pound and there are 52 weeks n a year a. What is the inventory turnover for the hamburger patties? (Round your answer to 2 decimal places.) Inventory turnover per year b. On average, how many days of supply are on hand? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Average days of supply Hints Reterences Ask your instructor a question Check.my work CELL PHONE USE RECEIPTS GIVEN ON ALL TRANSACTIONS Page UpExplanation / Answer
a- inventory turnover= Cost of goods sold/ average inventory
Here cost of goods sold=14400/4*1*52=187,200 and average inventory=435 pounds
Inventory turn over=187,200/435=430.34 per year
b-In a week required 14400/4=3600 pounds of hamburger and in a day required=3600/7=514.29.
Avg inventory =435 pound it will goes for 435/514.29=0.84 days