Use the following scenario to answer the next three questions Finished goods are
ID: 378786 • Letter: U
Question
Use the following scenario to answer the next three questions Finished goods are to be shipped from a plant inventory to a warehouse inventory some distance away The expected volume to be shipped in a year is 219,000 lb. After manufacturing, the product is worth $50 per lb, and the holding costs are 25% per lb. per year. A trucking firm charges $0.40 per lb. to move the goods from your plant to your warehouse. Payment to the trucking firm is made at the time of delivery to the Warehouse. The trucking firm will ship 36,500 lbs. per shipment and each shipment requires 5 days of transit time 1) What are the total factory inventory holding costs? a. $8,000 b. $14,600 c. $87,600 d. $228,125 e. None of the above 2) What are the total annual trucking transportation costs a. $8,000 b. $14,600 c. $87,600 d. $219,000 e. None of the above 3) What are the in transit inventory costs? a. $1,52!5 b. $6,250 c. $37, 500 d. $500,000 e. None of the above 4) What are the total annual warehouse inventory holding costs? a. $500,000 b. $504,000 c. $229,950 d. $228,125 e. None of the aboveExplanation / Answer
Solution 1:
Total volume of Finished Goods = 219,000 lb
Inventory holding cost/lb = 25% of 50 = $12.5 { Given that value of goods are $ 50/lb}
Total Factory inventory holding costs = 12.5* 219,000= $2,737,500
Therefore, corrct option is Option e - None of the Above.
Solution 2:
Trucking transportation cost/lb = $0.40
Total Trucking transportation cost = 0.40*219000 = $ 87,600
Therefore, the correct option is Option C- $87,600
Solution 3:
The in trasit inventory cost will include the product value in transit + the trucking cost = 36000 * ( 50+0.4) = $1,814,400
Therefore, the correct option is Option e - None of the Above