Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A vending machine dispenses hot chocolate or coffee. Service time is 30 seconds

ID: 379863 • Letter: A

Question

A vending machine dispenses hot chocolate or coffee. Service time is 30 seconds per cup and is constant. Customers arrive at a mean rate of 69 per hour, and this rate is Poisson-distributed.

Determine the average number of customers waiting in line. (Round your answer to 2 decimal places.)



Determine the average time customers spend in the system. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)



Determine the average number of customers in the system. (Do not round intermediate calculations.Round your answer to 2 decimal places.)


a.

Determine the average number of customers waiting in line. (Round your answer to 2 decimal places.)

Explanation / Answer

We have following information,

Customers arrive at a mean rate of 69 per hour; Arrival rate = 69 customers per hour

Service time is 30 seconds per cup; Service rate µ = one hour / 30 seconds = 60 * 60 seconds / 30 seconds = 120 customer per hour

a. Determine the average number of customers waiting in line.

The average number of customers waiting in line Lq = ^2 / [µ (µ-)]

Lq = 69^2 / [120 *(120-69)]

Lq = 4761 / (120 *51)

Lq = 0.78 customers

Average number of customer 0.78

b. Determine the average time customers spend in the system.

The average time customers spend in the system W = Wq + 1/µ

Where Wq = /µ * (µ - ) = 69 / 120 * (120 -69) = 69/ 120 * 51 = 0.01127 hour or 0.68 minutes

Therefore,

The average time customers spend in the system W = Wq + 1/µ

W = 0.01127 +1/120

= 0.0196 hours or 1.18 minutes

Average time is 1.18 minutes

c. Determine the average number of customers in the system

Average number of customers in the system = Lq + /µ

= 0.78 + 69/120

= 1.35 customers

Average number 1.35 customers