Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cost of Goods Sold $18,200 Beginning Merchandise Inventory 570 Ending Merchandis

ID: 385628 • Letter: C

Question

Cost of Goods Sold

$18,200

Beginning Merchandise Inventory

570

Ending Merchandise Inventory

470

PrintDone

CedarCedar

Communications reported the following figures in its annual financial statements:

LOADING...

(Click the icon to view the figures.)Compute the rate of inventory turnover and days' sales in inventory for

CedarCedar

Communications. (Round to two decimal places.)

Select the labels and enter the amounts to compute the inventory turnover. (Enter the amount for average inventory to one decimal place, X.X. Round your answer to two decimal places, X.XX.)

/

=

Inventory turnover

/

=

times

Choose from any list or enter any number in the input fields and then click Check Answer.

1

part remaining

Cost of Goods Sold

$18,200

Beginning Merchandise Inventory

570

Ending Merchandise Inventory

470

Explanation / Answer

Cost of goods sold = $18200

Beginning inventory = 570

Ending inventory = 470

Average inventory = (Beginning inventory + ending inventory)/2

= (570 + 470) / 2

= 1040/2

= 520

Inventory turnover = cost of goods sold / Average inventory = 18200/520 = 35 times

Days sale in inventory = Number of days per year / inventory turnover = 365/35 = 10.43 days