An objects travels with an undamped oscillatory motion based on the following fo
ID: 3871916 • Letter: A
Question
An objects travels with an undamped oscillatory motion based on the following formula:
x=2sin(3.2t)+1.8cos(3.2t)
where: t is time in seconds
x is location in inches
Using MATLAB write a script file to compute the location of the object every 2 seconds over a time interval of 200 seconds (0 t 200 seconds ). Plot the location as a function of time.
The script file should also calculate:
a) the amplitude (the distance between the highest and lowest points of the oscillation).
b) the period of the oscillations; equal to twice the time it takes to travel from the highest point to the lowest point.
Explanation / Answer
x=(0:100) //declaring x vector
t1=(0:2:200) //time vector
j=1
for t=0:2:200
x(j)=2*sin(3.2*t)+1.8*cos(3.2*t) //calculating distance
j=j+1
end
display(x) //displaying x vector
amp=max(x)-min(x) //calculating amplitude
period=2*amp //calculating period
fprintf("amp:%f..period:%f ",amp,period) //printing those two values
plot(t1,x) //plotting time vs distance.