Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a simple network that is composed of two computers (A & B) and a router

ID: 3890084 • Letter: C

Question

Consider a simple network that is composed of two computers (A & B) and a router X in the middle. Computer A is connected to router X by a link that is 10 Mbps and has a propagation delay of 10 msec. Computer B is connected to router X by a link that is 1000 KBps and has a propagation delay of 20 msec.

a) What is the maximum rate at which computers A and B can communicate, via router X? (your answer should be in Mbps)

b) What is the physical distance between router X and computer B? Assume that the propagation speed of bits in the medium is 2 3 the speed of light in vacuum. (your answer should be in Km)

Explanation / Answer

computer A and router X bandwidth is 10Mbps and B and X is 1000Kbps(1Mbps)

a)

Average = (10+1)/2 = 5Mbps which is a maximum rate to communicate between A and B via router

b)

distance = propegation delay * velocity

velocity = 2^3 * speed of light in vaccum = 24*10^8m/s

propegation delay = 20ms for computer B = 0.02sec

therefore distance = 0.02*24*10^8

= 24000000mts

= 24000km