A device can be used to measure the flow speed of a conducting fluid in a pipe,
ID: 3892629 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
potential applied = 2.8*10^-5
distance between P & Q = 2*10^-3
so E= V/d electric field
= 2.8*10^-5/2*10^-3=0.014 N/C
as fluid is moving unaffected in magnetic and electric field so net lorenz force must be zero
i.e qE + q(VxB) =0 implies V= E/B
so Velocity = 0.014/ 10^-2 = 1.4 m/s