Consider the collision shown in Fig. 2. A puck of mass m1 = 0.50 kg moving to th
ID: 3894416 • Letter: C
Question
Consider the collision shown in Fig. 2. A puck of mass m1 = 0.50 kg moving to the right collides with a stationary puck of mass m2 = 0.30kg. In the graph above, only the track of mi is shown. Consider each point to be a picture of the puck with 30 pictures taken each second. What is the initial momentum of m1? Express it in the unit vector notation. What is the final momentum of m1? Express it in the unit vector notation. What is the final momentum of m2? Express it in both the unit vector and the magnitude and orientation notation.Explanation / Answer
Frame rate = 30 frames/sec
time between two frames = 1/30 = 0.03333 sec
If we see the mass m1 before collission,
Lets take point upto 3cm
Time taken to cover 3cm = 0.03333*3
= 0.1 sec
Velocity = distance/tme = (3*10^-2) / (0.1)
= 0.3 m/sec
As the velocity is aligned only in x-direction, so in vector notation
V = 0.3i
After collision,
Lets see m1 from 4cm to 7cm,
6 time spans are there between frames
So, velocity in x-direction = (7 - 4)*10^-2 / (6*0.03333)
= 0.15 m/sec
Now, concentrating on y component of velocity
In 6 time frames it covered 1.5 cm in negative y direction
So, velocity in y-direction = (1.5*10^-2) / (6*0.03333)
= 0.075 m/sec
In vector notation
V = 0.15i - 0.075j
As momentum is conserved,
Conserving momentum in y-direction, which initially was zero (it will be zero after collision as well)
0.5*0.075 = 0.3*v
v = 0.125 m/sec in positive y direction
Conserving momentum in x direction
0.5*0.3 = 0.5*0.15 + 0.3*v (m1*v1) = (m1*v1x) + (m2*v2x)
v = 0.25 m/sec in positive x-direction
So, velocity of m2 in vector notation is
V = 0.25i +0.125j