Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the system shown in the diagram. The pulley is a uniform cylinder with

ID: 3894731 • Letter: C

Question

Consider the system shown in the diagram. The pulley is a uniform cylinder with mass m3 =0.50 kg

and radius R = 8.0 cm, the other two masses are m1 = 3.0 kg and m2 = 2.0 kg, and ? = 30. Assume the rope

is massless, there is no slipping of the rope on the pulley, and there is no friction between m1 and the incline.

(a) What is the acceleration of m1 and m2? What is the

angular acceleration of the pulley? What are the

tensions in the rope (both to the left of the pulley and

to the right of the pulley?

(b) If m2 starts from rest 80 cm above the ground, how fast is it going when it hits the ground?

Explanation / Answer

Q:In Figure, block 1 has mass m1 = 490 g, block 2 has mass m2 = 510 g, and the pulley is on a frictionless horizontal axle and has radius R = 5.1 cm. When released from rest, block 2 falls 79 cm in 4.9 s (without the cord slipping on the pulley). What is the pulley's rotational inertia?


Write "F=ma" equations for each of the masses separately; and also write a "? = I?" equation (torque = (rotational inertia)