A 2.10- c m -high insect is 1.50 m from a 127- m m -focal-length lens. Where is
ID: 3895061 • Letter: A
Question
A 2.10-cm-high insect is 1.50m from a 127-mm-focal-length lens. Where is the image? Follow the sign conventions. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. How high is the image? Follow the sign conventions. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.What type is the image? real, upright virtual, inverted virtual, upright real, inverted
A 2.10-cm-high insect is 1.50m from a 127-mm-focal-length lens. Where is the image? Follow the sign conventions. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. How high is the image? Follow the sign conventions. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
What type is the image? real, upright virtual, inverted virtual, upright real, inverted
How high is the image? Follow the sign conventions. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
What type is the image? real, upright virtual, inverted virtual, upright real, inverted real, upright virtual, inverted virtual, upright real, inverted real, upright virtual, inverted virtual, upright real, inverted real, upright virtual, inverted virtual, upright real, inverted
real, upright virtual, inverted virtual, upright real, inverted
Explanation / Answer
1/v+1/u = 1/f
1/v + 1/1.5 = 1/.127
v = 0.138 m
magnification m = -v/u = 0.092
height of the image = -2.10*0.092 = -0.193 cm
image will be real and inverted