Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A square loop (edge = 9.73 cm) is comprised of 22 turns of copper wire. The squa

ID: 3895319 • Letter: A

Question

A square loop (edge = 9.73 cm) is comprised of 22 turns of copper wire. The square loop is placed in the plane of the page and is perpendicular to a uniform magnetic field that changes in time. Initially, at time t = 0 s, the magnetic field is 2.46 T, directed into the page. The magnetic field changes linearly until time t =5.17 s, when the magnetic field is 2.79 T, directed out of the page. What is the magnitude of the induced emf in the square loop? Write your answer to three significant figures (and should be a positive number).

Explanation / Answer

emf=-d(BA)/dt =22* 0.0973^2 (2.46+2.79)/5.17


=0.211 volt