A 36.0-kg child swings in a swing supported by two chains, each 3.02 m long. The
ID: 3895752 • Letter: A
Question
A 36.0-kg child swings in a swing supported by two chains, each 3.02 m long. The tension in each chain at the lowest point is 436 N. (a) Find the child's speed at the lowest point. Incorrect: Your answer is incorrect. Make sure you are including all the forces acting on the swing. m/s (b) Find the force exerted by the seat on the child at the lowest point. (Ignore the mass of the seat.) Incorrect: Your answer is incorrect. Consider what exerts the force referred to in the question and how that is related to the various forces acting on the child. N (upwardExplanation / Answer
(a)
F(net) = mv^2/r + mg
=>436 * 2 = 36 * v^2/3.02 + 36 * 9.8
=>v = sqrt(519.2*3.02/36)
=>v = 6.599 m/s
(b) 436*2 = 872 N