someone replied needs more info, but I dont have other info, that\'s all I was g
ID: 389675 • Letter: S
Question
someone replied needs more info, but I dont have other info, that's all I was given to solve.
ABC Transport makes 192,500 transport units per year The facility works 50 weeks a year, 5 days per week The plant runs 2 shifts at 8 hours each shift Each shift has 30 minutes of breaks and 10 minutes of personal/clean up time The scrap rate for the line is 8 percent The line runs with 95% uptime Determine the TAKT time Determine the minimum number of workers Create a balance table based on the time studies availableExplanation / Answer
ABC transport makes 192500 unit per year.
Facility work= 50 weeks @ 5 days /week @ 2 shifts @ 8 hours/shift
Breaks timings = 30 minute break + 10 minutes clean up time = 40 minutes/shift.
Shift available time = 8 hour-40 min = 7 hour 20 min = 7.33 hours
Scrap rate = 8%
Line runs with uptime = 95%
TAKT Time = Total Time Available / Total units produced
Total Time Available (hours) = 50 (weeks) * 5 (days)*2 (shifts)*(8hour – 40 minute) = 50*5*2*7.33 = 3665 hours.
Total Time Available (hours) = 3665 hours
Total Units Produced =192500 unit per year.
TAKT Time = Total Time Available / Total units produced
TAKT Time = 3665 hours/ 192500 units = 0.019 hours / unit
TAKT Time = 0.019 hours per unit.
For remmaining two calculations, we need more informations like workers per unit needed. Then only we can calcualte the minimum number of workers needed.