Jerry wants to predict the magnetic field that a high voltage line creates in hi
ID: 3897855 • Letter: J
Question
Jerry wants to predict the magnetic field that a high voltage line creates in his apartment. A current of 100 A passes through a wire that is 5m from his window. Calculate the magnetic field. How does the field compare to the magnetic field of about 5 x 10 ^-5 T in New York City?
Jerry wants to predict the magnetic field that a high-voltage line creates in his apartment. A current of 100 A passes through a wire that is 5 m from his window. Calculate the magnetic field. How does the field compare to the magnitude of Earth's magnetic field of about 5 X 10-5 T in New York City? SSMExplanation / Answer
B = mu*I/2pi*r
= 2*10^-7*100/5
= 4*10^-6 T
= 4 uT
b)
it is 12.5 times less then that