Stuck on this one.... Suppose that the pressure of an ideal gas mixture remains
ID: 3898974 • Letter: S
Question
Stuck on this one....
Suppose that the pressure of an ideal gas mixture remains constant at 1300 Pa (1 Pa = 1 N/m2) and the temperature is increased from 450 K to 750 K.
(a) If the original volume of the gas was 0.20 m3, what is the final volume?
_______ m3
(b) What is the change in volume ?V for this process?
_______ m3
(c) How much work does the gas do on the surroundings during the expansion?
_______ J
(d) If the initial volume was 0.29 m3 and the same temperature change occurred, would the work done be the same as in the first case, yes or no?
Explanation / Answer
(1)V1/T1 = V2/T2
or, 200/450 = V2/750
or, V2= 333.34 litres = 0.334 m^3
(2)change in volume = 0.134 m^3
(3) work done =P*change in volume = 1300*0.134 = 174.2 J
(4) V2 = 290*750/450 = 483.34 LITES = 0.4834m^3
change in volume = 0.1934 m^3
work done = 251.34 J