Part 1) A 3.730 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of stati
ID: 3899221 • Letter: P
Question
Part 1) A 3.730 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is s = 0.505 and the coefficient of kinetic friction is k = 0.255. At time t = 0, a force F = 11.4 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times:
a)at t=0
and
b) t>0
Part 2 )Consider the same situation, but this time the external force F is 22.9 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times:
a) t=0 and b) t>0
Explanation / Answer
Ffs =