Question
Answer in units of N
Sodium ions (Nat) move at 0.794 m/s through a bloodstream in the arm of a per son standing near a large magnet The magnetic field has a strength of 0.26 T and makes an angle 66.1° with the motion of the sodium ions. The arm contains 63.8 cm3 of blood within the magnetic field with 2.35 x 1020 Nat/cms If no other ions were present in the what would be the magnetic force onthe arm? (Note: In fact, many oppositely charged ions also flow in the bloodstream, so the net force is considerably smaller than the number you will calculate here.)
Explanation / Answer
Total number of sodium ions
n =63.8*2.35*10^20
n=1.5*10^22 Na+ ions
Total charge
Q=ne =1.5*10^22*1.6*10^-19
Q=2398.88 C
Magnetic force
F=QVBsin(o)
F=2398.88*0.794*0.26*sin66.1
F=452.76 N