A single loop of copper wire moves at an unknown constant speed v into a region
ID: 3901419 • Letter: A
Question
A single loop of copper wire moves at an unknown constant speed v into a region of uniform magnetic field B = 3.50 T. The magnetic field points into the page inside the region with crosses. The magnetic field is everywhere else zero. The resistivity of copper is ? = 1.70E-8 ?.m and the cross sectional diameter of the copper wire is 0.800 mm. The magnitude of the induced voltage in the copper wire loop is ? = 4.00 V.A) Calculate the speed v of the copper wire loop.
B) Calculate the resistance of the copper wire loop (You may use ohms in place of ?).
C) Calculate the induced current in the copper wire loop
Explanation / Answer
voltage induced=motional emf=v*b*l=4V
solving for v from the equation,
v=2.28m/s(answer)
b)
the resistance is R = (rho)L/A. where rho=1.7*10^-8 ,l=2(1+0.5)=3m, cross section area,A=(pie)D^2/4
solving for R,we get,
R=0.1015ohm(answer)
c)
now induced current=V/R= 4/0.1015 = 39.408 A(answer)