Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

QUESTION 2 (35pts): A repetitive work cycle takes 4.25 min (normal time). Then,

ID: 399440 • Letter: Q

Question

QUESTION 2 (35pts): A repetitive work cycle takes 4.25 min (normal time). Then, an irregular work element (1.75 min) is performed every 8 cycles. Please note that two work-units are produced each cycle (hint: Tstd/2). The PFD allowance factor is 16%. Based on the given data calculate (a) the standard time per piece and (b) determine the number of work units produced in a given shift (an 8- hour shift) when performance is standard. (c) calculate the amount of time lost and the anticipated amount of time worked per 8-hour shift (hint: PFD allowance factor is still 1600)

Explanation / Answer

Normal time, Tn = 4.25 + 1.75/8 = 4.47 minutes

(a) Standard time per piece, Tstd/2 = 4.47*(1+16%)/2 = 2.59 minutes

(b) Number of work units produced in a given shift = 8*60/2.59 = 185 work units

(c)

Anticipated amount of time worked, Hstd = 185*2.59/60 = 7.99 hours

Amount fo time lost = 8 - 7.99 = 0.014 hours or 0.85 minutes