Megasigma Corp. has a process they believe is operating near the six sigma level
ID: 417762 • Letter: M
Question
Megasigma Corp. has a process they believe is operating near the six sigma level and want to verify this. If the specification for a critical part in the process is 2.75 cm ± 0.05, and the standard deviation for the process is 0.02, at what sigma level is this process operating?7. Megasigma Corp. has a process they believe is operating near the six sigma level and want to verify this. If the specification for a critical part in the process is 2.75 cm ± 0.05, and the standard deviation for the process is 0.02, at what sigma level is this process operating?
Explanation / Answer
Maximum spread of specification on each side of mean = 0.05 mm
Standard deviation of the process = sd = 0.02
Thus maximum spread in terms of number of Sd on each side of process mean = 0.05/0.02 = 2.5
Thus, there is a spread of 2,5 sigma on each side of the process mean.
therefore we can conclude that the process is operatibg at 2 x 2.5 sigma = 5 sigma level
THE PROCESS IS OPERATING AT 5 SIGMA LEVEL