Problem 13-37 A small grocery store sells fresh produce, which it obtains from a
ID: 447970 • Letter: P
Question
Problem 13-37 A small grocery store sells fresh produce, which it obtains from a local farmer. During the strawberry season, demand for fresh strawberries can be reasonably approximated using a normal distribution with a mean of 42 quarts per day and a standard deviation of 4 quarts per day. Excess costs run .30 cents per quart. The grocer orders 45 quarts per day. Use Table. a. What is the implied cost of shortage per quart? (Round your z value to 2 decimal places, your service level probability to 4 decimal places and your final answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.) Shortage cost per quart $
Explanation / Answer
Cs = $0.6231
Shortage Cost per quart = $0.62
Daily Demand 42 Standard Deviation 4 Daily Order Size 45 Reorder Point = Daily Demand + Z Value * Standard Deviation or, 45 = 42 + Z value * 4 or Z Value = 3/4 = 0.75 from Z tables, Service Level Probability = 0.6750 Excess Cost = 0.30 cent per quart Cs = ? Ce = $0.30 SL = Cs / Cs + Ce or, 0.6750 = Cs / Cs + 0.30 or, 0.6750 Cs + .2025 = Cs or, 0.325Cs = 0.2025Cs = $0.6231
Shortage Cost per quart = $0.62