Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

After the new advertising campaign was launched, a marketing study found that th

ID: 448376 • Letter: A

Question

After the new advertising campaign was launched, a marketing study found that the sample mean spending for 300 respondents in the 18–35 age group was $75.86, with a sample standard deviation of $50.90. Is there sufficient evidence to conclude that the advertising strategy significantly increased sales in this age group with significance level of 5%?

one sample test for mean

H0: Population mean -<70

H1: Population mean >70

18-35 group= 300 respondents, sample mean spending =$75.86, sample standard deviation=$50.90, Significance level 5%

Therefore, z=$(75.86-70)/50.90/root300 =1.994

Critical Z value=

How can I get a critical Z value from here? Thanks

Explanation / Answer

Since the significane level is 0.95

The Z value can be calcualted using the normal standard deviation tables or using the formula =NORMSINV(0.95)

in excel. One will get the value of critcal Z =1.645.